Scholarship results for Bachelor/Master/ Exchange program

RESULTS OF “CHARPAK” SCHOLARSHIP OF EXCELLENCE 2012-2013

MASTER'S PROGRAM

List of Selected Candidates:

1. VANDITA BANKA

19. KANNAN RANGANATHAN

2. RICHA DEO

20. DIVYA JAIN

3. MURALI HARI HARA SUDHAN

21. RAHUL PALANIAPPAN KANTHABHABHA

4. KAMIR KOTHARI

22. DINESH CHANDRASEKARAN

5. DINAKAR AYALASOMAJULA

23. AAKANKSHA RANA

6. RAVITEJA NABALA

24. PRAVEER SINGH

7. NEELAM PRABHU GAUNKAR

25. BINEET MEHRA

8. ARYADEEP CHAKARBORTY

26. SAMHITHA MURALIDHARAN

9. OWI VIJAYKANT KALE

27. ROHIT PRAKASH

10. SURESH DIGAJARLA

28. RAJIV CHATTERJEE

11. MADHURI YALVARTHY

29. JYOTHI BYLAPPA MARALENAHALLI

12. SAMTA KOTHARI

30. MOHAMMADSALMAN

13. SHMRUTHI GOWRISANKAR

31. SMRIDDHI DHINGRA

14. ANCHAL

32. SHREYAS ACHARYANEELAVARA

15. GANGA PRASATH SRINIVASAN GOPALAKRISHNAN

33. NAVEEN RATHI

16. SAHIL SINGLA

34. MONICA IYER

17. KAUSTAV SADHUKHAN

35. RAVISH KALRA

18. SARAVANAKUMAR ELANGOVAN

 

 

Wait Listed Candidates in the order of Merit :

1. HARI PRASAD KUPPURAJ

26. ILANCHEZHIYAN SELVARAJ

2. PRATICK DAS

27. KARTHIK VIJAYANARAYANAN

3. SUGANTHAN RUKMANI BALASUBRAMANIAM

28. MANISH KUMAR

4. DEVAKUMAR THAMMISETTY

29. SRIHARI REDDY MADUR

5. REJISH JESUDASAN

30. ASHISH KHANNA

6. SHINE JUDE HAMILTON ANTONY THANGADURAI

31. DARSHAN VIRUPAKSHAIAH DUPPATI

7. SOURAV PRASAD MISHRA

32. RAAJ GANESH SAMIKANNU RAMESH

8. YATIN ANAND

33. KAMAL SELVAM

9. GIRIDARAN SUBRAMANIAM

34. GAURANG JHUNJHUNWALA

10. NAVEEN KUMAR ARANGANATHAN

35. ANITH KUMAR PATHMANABAN

11. VIKAS SINGH BISEN

36. MUZZAFFAR AHMAD SHAH

12. ABHISHEK CHOWDHURY

37. SOUJANYA KAMESWARI MANTRAVADI

13. SRIRAM MURALIDHARAN

38. AMIT SUDARSHAN

14. VIBHA

39. MIHIR PATWARDHAN

15. SHAIFALI PARASHAR

40. RAGHUNANDAN MUKUND KULKARNI

16. NIKHIL KUMAR MAHADESH MURTHY

41. MANAV AGARWAL

17. HARSHA SATHYANARAYANA

42. ABHISHEK SHARMA

18. SESHASAYANAN KANNABIRAN

43. AMIYA KUMAR

19. HARMEET KAUR AGROIA

44. ASWATHI CHANDRAMOHAN

20. MANOJ PRASATH

45. SANDEEP KUMAR MISHRA

21. DILEEP HEMMEGE VENKATAPPA

46. LAKSHMI SHREE VIJAYAKUMAR

22. PRASHANT RAGHAV

47. VAKUL AGARWAL

23. ANUBHAV VASHISHTH

48. SUMIT TEWARI

24. ABHILASH MURALIDHARAN NAIR

49. HIMANSHU AGARWAL

25. YASHANK GUPTA

50. APURVA SHAVADIA

 

 

EXCHANGE PROGRAM

lIist of Selected Candidates :

1. PANKAJ DHAKE

20. HARSH RAJ

2. AKSHAY ANAND

21. KASTURI KARUNA

3. ABHISHEK DUTTA

22. PARVATHY KAILASAM

4. SOUMIL SRIVASTAVA

23. SAURABH CHAMBHARE

5. AADITYA AGARWAL

24. AAYUSH RATHI

6. SHUBHAM MOONDHARA

25. HIMANSHU TIWARI

7. SAHIL GABA

26. VIJAYA SADHANA KUMAR

8. HARSH SINGHAL

27. ROHAN DAYAL

9. UTKARSH ARORA

28. SAMPAT PATNAIK

10. KISHAN KUMAR SACHDEVA

29. ASHOK KUNAL

11. SNEHA TUMU

30. IPSITA SWAIN

12. RAGHAV TANKHA

31. ROHAN ARORA

13. ABHILASH SETHI

32. JUBIN MAHAJAN

14. K PALLAVI JHA

33. TANMAY BELAVADI

15. ACHIN AGARWAL

34. BASHEER NOUFAL MOHAMED

16. PRIYANK SHARMA

35. SHASHANK RATHI

17. NIKITA GARG

36. ANIL SAGAR NARIMI

18. SWATI CHAUDHARY

37. MANASI VORA

19. MANEESH MENON

 

 

Wait Listed Candidates in the order of Merit :

1. SURYANK GUPTA

11. CHIRAG AGRAWAL

2. JAIYAM SHARMA

12. YASH CHHABRA

3. NANDHINI PANDIAN

13. SHANTANU CONSUL

4. DIVYAA IYER

14. ALOK NIGAM

5. NALINI JAIN

15. YASEEN MUBARAK

6. YASH LOHIA

16. SAHIL BANSAL

7. ASIT ABINASH BISWAL

17. ANIK DAS

8. HIMANSHU KARDAM

18. PRATUL JAIN

9. KESHAV OM PRAKASH SUNDARKA

19. PARAN GUPTA

10. SONAL RAI

20. VANSHIKA CHAWLA

 

RENEWAL SCHOLARSHIP PROGRAM

List of Selected Candidates:

1. HIMANSHU ARORA

11. PAVAN SATYANARAYAN

2. MUKUL BATRA

12. KEDAR SUBHASH SAWANT

3. SABIRA COELHO

13. ANSHUL KUMAR SHARMA

4. SHYAMASIS DAS

14. PREM KUMAR VEDHAGIRI

5. JYOTSNA GEORGE

15. SHRIRAM VENKATASUBRAMANIAN

6. RAGHAV MANOCHA

16. PRIYANKA VIJ

7. RITIKA PASSI

17. GAYATRI YADAV

8. ADITYA RAJ

18. ANKIT CHIPLUNKAR

9. MUTHUKUMARASSAMY RAJAKANNU

19. SPRIHA BANIK

10. ARJUN RAZDAN

 

 

Source: 
www.india.campusfrance.org
 
//-->